Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozmnožování andulek a odchov mláďat

23. 5. 2010


 

 

 

Jestli chcete aby se Váš párek andulek pustil do páření, musíte jim poskytnout vhodnou budku. Potom musíte čekat. Po páření a nakladení vajec můžete asi po necelých třech týdnech počítat s přírůstky.

 

Budka k hnízdění

 

V obchodech s chovatelskými potřebami nabízí budky pro andulky v ideálních rozměrech. Mezi budku s ideálními rozměry patří budka ve tvaru kvádru, 25 cm široká, 15 cm hluboká a 15 cm vysoká. Vstupní otvor by měl být umístěn na druhé straně, než je připravené místo pro hnízdo. Z důvodu toho, aby samička nemusela z otvoru seskakovat na nakladená vajíčka. Vstupním otvorem sameček samičku krmí v době sezení na vejcích, proto musí být u otvoru z vnější strany připevněno bidýlko. Připravený důlek pro hnízdo by měl být hluboký asi 2 cm a mít průměr 8 až 10 cm.

 

                                               budka

 

 

 

Z čeho si dělají hnízdo?

 

Ve volné přírodě andulky žádný materiál ke stavbě

hnízda neznají. Při opracovávání dutiny v kmenu stromu napadá dolů trochu ztrouchnivělého dřeva, na kterém později leží vajíčka. Až po vylíhnutí mláďat byste měli z hygienických důvodů na dno budky nasypat asi 3 cm vrstvu podestýlky pro křečky. Nepoužívejte hobliny, které mohou
pocházet z chemicky ošetřeného dřeva.

 

Tok (námluvy a svatba)

V následujících dnech začne

samička věnovat nové budce pozornost, až se odváží nahlédnout i dovnitř. Pak do budky vklouzne a začně mírně ozobávat stěny. Pak v ní tráví, čím dál tím více času. Sameček si několikrát vnitřek také prohlédne, ale budka zůstane spíše výhradním prostorem samičky. Mimo budku budete moci pozorovat námluvy páru. Pokud byl sameček až dosud ke své samičce spíše zdrženlivý, nyní bude rozhodně podstatně smělejší.

V rámci předehry se sameček pokouší stoupnout na ocas samičce, proti tomu se ona s naříkáním brání. Aby si samičku získal, používá i různé předměty, aby na sebe upoutal. Tak například se zápalem rozeznívá zvoneček a nechává si ho zvonit nad hlavou. Rychle prolétá místností a přistává v těsné blízkosti samičky. Ta se však tváří, jako by se jí celá podívaná vůbec netýkala. Malými krůčky a s kýváním hlavičkou se sameček znovu přibližuje k samičce a šťouchá jí zobáčkem do ramen. Jeho zorničky se při tom v rozrušení mění na malé černé tečky.

K páření je samička svolná až po několika dnech. V téměř vodorovné poloze sedí na větvi, hluboce zaklání hlavu, ocas zvedá do výšky a takto bez pohnutí setrvává. Sameček signálu ihned porozumí a vystupuje na záda samičky, aby uskutečnil pohlavní spojení. Po páření si oba ptáci natřásají peří. Samička odlétá od samečka a sameček se začíná čistit. Páření se později několikrát opakuje.

 

První vajíčka

K 1. vajíčku se přidávají další vždy v intervalu dvou dnů, dokud není snůška úplná, tedy se čtyřmi až šesti vajíčky. Snášení vajíček je pro samičku nesmírně namáhavé. Pozorovat ji můžete, pokud samička vajíčko snáší mimo budku. Samička se při tom se široce roztaženýma nohama pevně drží větve, co nejvíce se protáhne, zobe naprázdno do vzduchu, obě křídla roztahuje do stran od těla a snaží se s chvěním udržet rovnováhu.

Již od 1. vajíčka se samička zasedne. Téměř nepřetržitě sedí na snůšce a budku opouští pouze kvůli vylučování trusu. Po dobu sezení na vejcích ji krmí sameček.

Na rušivé podněty v okolí může samička reagovat přerušením vysedávání. Proto do budky nahlížejte pouze ve chvílích, kdy v ní samička právě není. Odolejte pokušení dotknout se vajíček, i když by byla špinavá. Bílá, asi 2,7 gramů važící vajíčka jsou potažena vrstvou podobnou vosku, která má embrya chránit před infekcí.

Jsou vajíčka oplodněná?

 

Od 6. dne po nakladení je možné zjistit, zda jsou vajíčka oplodněná. Nejvhodnější je navléknout si tenké rukavice

a potom vajíčka přidržet proti svítící baterce. V oplodněných vajíčkách je zřetelný tmavý zárodek a vajíčka jsou protkána sítí světle červených cévek. Neoplodněná vajíčka jsou čirá a průsvitná. V hnízdě však ponechte všechna vajíčka, abyste samičku nezmátli. Neoplodněná vajíčka odstraňte až později.

 

     vajíčka      mláďe

 

 

 

Mláďata v hnízdě

 

Trvá 18 dní, než se embryo ve vajíčku vyvine v životaschopné ptáče. Ve stejných dvoudenních intervalech jako kladení vajec následuje také líhnutí mláďat. Samička tedy pečuje oholata různého věku. Dokud má samička v hnízdě neopeřená mláďata, ukryvá je ve dne v noci pod svými křídly. Doba sezení na vejcích a péče

o mláďata v hnízdě má u domácích ptáků v podstatě stejný průběh, jako jsme to popsali u andulek, žijících v přírodě. Jediný rozdíl je, že u domácích ptáků samička častěji dovolí samečkovi, aby se zdržoval v budce již v době sezení na vejcích.

 

                     mláďata

 

 

 

Co můžete udělat pro úspěšné vyvedení mláďat?

 

Zajistěte klid, stálou teplotu a vzdušnou vlhkost. Teplota v hnízdě by měla být asi 37°C, teplota v místnosti mezi 16 a 18°C. V případě nutnosti užijte zvlhčovač vzduchu.
Ptákům poskytujte pestrou stravu, především naklíčené zrní a speciální krmné směsi pro dobu hnízdění.
Nakládku a později i mláďata každý den kontrolujte.

 

Kontrola hnízda

Ke kontrole hnízda zvolte okamžik, kdy se samička právě nezdržuje v budce. Některé z mláďat by mohlo být mrtvé, rychle by se rozkládalo a ohrožovalo zdraví svých sourozenců. Proto je třeba jej ihned odstranit, stejně jako prázdné skořápky, které samička nanosila do jiného rohu budky. Pohybující se mláďata by se o ně mohla poranit.
Odstraňte také znečištěnou podestýlku a vyměňte ji za novou.
Opatrně ohmatejte volata mláďat. Pokud jsou většinou prázdná a mláďata se zřetelně nevyvíjejí, potom je rodiče krmí příliš málo nebo ne dosta pečlivě. V takovém případě musíte mláďata přikrmovat.

 

            mláďata v budce

 
 

 

FotoalbumArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 93451
Měsíc: 598
Den: 29