Jdi na obsah Jdi na menu
 


Porozumění andulkám

23. 5. 2010


 

 

 

Činnosti:

 

Zívání: Všichni ptáci zívají, platí to i pro andulky. Otvírají přitom zobák zvláště nápadně. Pokud vaše andulka příliš často zívá, měli byste řádně vyvětrat. Ptáci jsou na vydýchaný vzduch citlivější než lidé. Také u ptáků je zívání ,,nakažlivé´´. Jeden začne, krátce nato zívá i jeho partner nebo celé hejno ve voliéře. Je to typický způsob chování andulek, přizpůsobovat se náladě v hejnu.

 

Péče

o hlavu: O peří na hlavě andulka nedokáže pečovat zobákem. Pokud nemá partnera, který jí tuto službu prokáže, musí k čištění a škrabání použít svých prstů. Přitom nezvedá jednoduše nohu přes křídla k hlavě, nýbrž ji prostrčí pod křídly skrz, což vypadá nepohodlně a žertovně.

 

Kýchání:  Někdy vydává andulka zvuk podobný kýchání. Ona nakýchá ze stejné příčiny jako lidé, nýbrž si čistí nosní cesty.

 

Třepání křídli: Především mladí ptáci mávají křídly, aby procvičili své ještě nevytrénované křídelní svaly, přitom se křečovitě drží bidýlka. Dospělé andulky to dělají především tehdy, když nemají dostatek příležitosti k letu. Nebo také v době pelichání, kdy pták nemůže létat v důsledku ztráty přílišného množství

peří, ale potřebu létat neztratil. Pták to dělá tak rychle, jak jen může, pokud má ovšem dostatek prostoru.

 

 

 

Pohyby:

Odpočinek na jedné noze: Protahování nohou je často zakončeno zatažením jedné nohy do peří na břiše. Vždy mu ale předcházet nemusí. Také ve spací pozici zatahuje andulka většinou nohu do peří. Mnoho andulek spí a odpočívá na obou nohách. Musíte tedy svou andulku a její návyky znát, aby bylo jasné, zda je to nová odchylka jejím povahovým rysem. Jisté je, že pokud odpočívá na jedné noze, je klidná a cítí se dobře.

 

 

Protahování nohou: Čas od času andulka protáhne dozadu jednu nohu a přitom také křídlo na stejné straně. Natahování a protahování je srovnatelné s námi lidmi, protahujeme se, když jsme unavení po dlouhodobé a jednostranné činnosti

. Při zatahování zpět svírá většinou prsty v pěst. Připadá vám, že se vaše andulka stále jen protahuje nebo tento pohyb
vůbec nedělá? Mohl by to být začátek i nějaké nemoci.


Zovák zabořený v peří na zádech: Andulka je ohebná a může otočit svou hlavičku o 180 stupňů, což dělá vždy, když noří svůj zobák do peří na zádech.Tak spí většina andulek, v této poloze odpočívají i přes den. Někdy je slyšet tiché švitoření.


Křídla odtažená od těla: Když dává andulka křídla na stranu, chce buďto imponovat své samičce nebo zastrašit rivala. Bude-li však přitom zplihlá a naprázdno otvírat zobák, má bolesti

nebo velký strach


Nadzevedávání křídel: Ještě častější nežli protahování nohou je nadzvedávání křídel. To dělá pták, když je mu příliš horko, lépe tím uvolňuje své tělesné teplo. Může to být také znamení spokojenosti a únavy.

 

 
 

 

FotoalbumArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 93451
Měsíc: 598
Den: 29